Na co byste měli myslet při výměně elektroinstalace

Když vám už nestačí stávající rozvody elektřiny ve vašem bytě (jak to poznat se dozvíte v našem dalším článku) nebo stavíte nový dům, je na čase si pozvat odborníka. Ten vás vším provede a doporučí vám, jak novou elektroinstalaci vyřešit, aby splňovala vaše požadavky. Určitě ale nebude od věci si vše předem promyslet, připravit se na něj a usnadnit tak celý proces návrhu nového řešení. Klíčové je především poznat své potřeby a na nich stavět.

Naše první rada proto zní:

Ohlížejte se na své potřeby

Zkuste si svůj byt nebo dům projít a představit si, kde bude koupelna a kuchyně, kde chcete mít jak rozestavěný nábytek a kde tedy bude potřeba mít připojená světla a případně zásuvky pro lampičky. Jednodušší to bude v nemovitostech, kde již nějakou dobu bydlíte a nechystáte větší rekonstrukci. Pak budou vaše potřeby jasné na první pohled. O něco složitější to bude u kompletních rekonstrukcí a novostaveb, kde budete muset více zapojit svou představivost. Ale i tady se to vyplatí.

Ruku v ruce s tím jdou spotřebiče

Popřemýšlejte, kde budete chtít mít zapojenou lednici a další kuchyňské spotřebiče, myčku, pračku a sušičku. Nezapomeňte ani na televizi nebo pracovní kout. Nová elektroinstalace by vám měla přinést komfort v podobě dostatečného počtu zásuvek.

Plánujte i do budoucnosti

I když se to může zdát složité, je potřeba myslet na to, že se vaše potřeby mohou časem vyvíjet a měnit. Například z pokoje pro hosty se může za několik let stát dětský pokoj, který bude sdílet několik vašich potomků. Myslete tedy na to, aby měli dostatek možností pro osvětlení nebo připojení počítače už teď.

Dobře si promyslete, co chcete

Pokud se z jakéhokoli důvodu nechcete pustit do rekonstrukce bytu a potřebujete vyměnit jen rozvody elektřiny, bude pro vás vhodnější vést novou elektroinstalaci v přídavných lištách. Do novostaveb a při rekonstrukcích je ale určitě vhodnější vést nové rozvody pod omítkou, tzv. „do zdi“. Nově vytvořená úložná soustava totiž může být připravena tak, aby byla v případě budoucí potřeby schopná pojmout další kabely.

Myslete i na design

Variací zásuvek a spínačů existuje nespočetná řada od různých výrobců. Firma, která vám elektroinstalaci bude dělat, vám ráda nabídne na výběr z několika možností, s nimiž má dobré zkušenosti. V prvé řadě je potřeba myslet na kvalitu a bezpečnost, za lepší design si pak něco málo připlatíte.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *